Finala Lige šampiona

12/02/2009

Finale Lige šampiona je najveća i najvažnija utakmica u okviru evropskog klupskog fudbala. Stadion na kojem se finale igra odabran je dve sezone pre utakmice od strane UEFA-e.Prvo finale je odigrano na stadionu Park Prinčeva u Parizu. Zadnje finale odigrano 21. maja 2008. godine u stadionu Lužnjiki, koji se nalazi u Moskvi, Rusija između FK Mančester Junajted i FK Čelzi iz Londona. U toj utakmici pobedio je Mančester Junajted u penalima posle 1:1 u regularnom delu (Kristijano Ronaldo je poveo Mančester u 28. minutu u vodstvo, a u 45. minutu je Frank Lampard izjednačio).

Dosad najviše finala je održano na stadionima Hejsel (do tragedije 29. maja, 1985), Vembli i Prater (Ernst Hapel), po četiri. Što se tiče gradova, finaliste je najviše puta ugostio Pariz, čak pet, dok je od država Italija bila domaćin sedam puta.

Španski Real Madrid je najviše puta osvojio Ligu šampiona, ukupno devet titula. Drugi po uspehu je italijanski FK Milan (7), a iza njega dolaze FK Liverpul (5), Bajern i Ajaks (4). Za kompletan spisak osvajača pogledaj donju tabelu.

Klub koji osvoji Ligu šampiona dobija prelazni trofej koji mora vratiti Uefi dva meseca pre sledećeg finala. Svaki pobednik dobije manju kopiju trofeja u stalno vlasništvo. Klubovi koji osvoje tri titule prvaka Evrope zaredom ili 5 ukupno dobijaju trofej u trajno vlasništvo a UEFA za sledeću sezonu pravi novi.